Przejdź do treści

Jak długo może trwać weryfikacja poprawki zgłoszonej w panelu Google Search Console?

W przypadku niepodlinkowanej domeny, a taką jest w momencie pisania tego wpisu moja domena zeid.pl, weryfikacja zgłoszenia poprawki może trwać wieczność.

Adres wpisu z „noindex” odnaleziony przez wyszukiwarkę „w czasie prac nad stroną”

Swoją stronę wraz z blogiem utworzyłem pod koniec ubiegłego roku, oczywiście domena jest starsza, dawniej miałem tu prostą wizytówkę. Uruchomiłem indeksację strony, następnie stwierdziłem, że kilka rzeczy wymaga jeszcze poprawek, więc zdecydowałem się wyłączyć tymczasowo indeksację podstron. No i pech chciał, że akurat Google odwiedziło moją stronę, a konkretnie próbowało zaindeksować wpis z 11.01.2020 : Canonical HTTP Header. 23.01.2020 zgłosiłem poprawkę w panelu Google Search Console w zakładce „Stan” przy błędzie wskazującym na fakt, że adres zawiera tag „noindex”, niestety do dzisiaj tj. 4 marca 2020 Google nie zweryfikowało zgłoszenia.

Przyznam szczerze, że zapomniałem o tej sprawie, założyłem przy zgłoszeniu, że pewnie za kilka dni Google zaindeksuje wpis bez problemów.

Co zrobić gdy Google nie weryfikuje zgłoszenia?

W pierwszej kolejności, warto spróbować „Sprawdzić URL” za pomocą GSC w górnym okienku:

Następnie Google zwróci nam odpowiedź o tym jakie informacje na temat adresu znajdują się w jego indeksie. Klikamy „Sprawdź URL Aktualnej wersji” po prawej stronie, po kilku minutach powinniśmy otrzymać informację na temat aktualnej kondycji adresu URL.

Klikamy „Poproś o zaindeksowanie” no i teraz pozostaje poczekać.

Alternatywne sposoby na przyśpieszenie indeksacji przez Google

W ramach testu, dla własnej satysfakcji, zdecydowałem, że nie będę jeszcze linkował do wskazanego artykułu. Jednak bez wątpienia pozyskanie jakiegoś wartościowego linka do wpisu lub strony głównej serwisu, zachęciłoby wyszukiwarkę do rychłej reakcji w tej sprawie.

Jeżeli w ciągu tygodnia nie uda się osiągnąć poprawy, spróbuję pozyskać „jakiś link”.

PS. Wpływ na ponowną indeksację, może mieć również nowy link wewnętrzny w domenie, a takim będzie po zaindeksowaniu ten wpis.

Aktualizacja: 03.04.2020

Niestety – nawet dwie kolejne prośby nic nie zmieniły, nowe linki do domeny też nie zadziałały, w między czasie oczywiście ten i nowy artykuł bez problemów trafiły do indeksu Google. W dniu wczorajszym adres wpisu został dodany do jednego z indekserów – na razie cisza 😉

Aktualizacja: 06.04.2020

Do dziś wpisu nie było w indeksie. O godzinie 10:00 zmieniłem adres URL oraz datę publikacji wpisu na dzisiejszą, o godzinie 22:00 wpis jest już w indeksie 😀

Więc jeżeli Twój adres URL, nie chce się zaindeksować mimo wniosków w GSC i linkowania oraz kilku tygodni oczekiwania, zmień adres URL i wykonaj przekierowanie 301.
(zabrzmiało troszkę jak „zmień pracę i weź kredyt”)

nv-author-image

Jakub Zeid

Senior SEO Specialist w krakowskiej agencji reklamowej DevaGroup. Magister Informatyki i Ekonometrii, absolwent AGH. Od ponad 10 lat związany z branżą SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *