Przejdź do treści

Jak dodać link do kopiowanej treści ze strony? Dodatkowa treść w schowku

jak dodać link do kopiowanego tekstu na stronie

Jeżeli tu trafiłeś, to najprawdopodobniej trafiłeś już na podobne rozwiązanie dodawania adresu URL do kopiowanej treści gdzieś w sieci. Właściciele stron czasami decydują się na różnego rodzaju „sposoby ochrony” przed zewnętrzną duplikacją treści czy też po prostu publikowaniem ich materiałów na innych stronach internetowych. Poniższe rozwiązanie może być również sposobem na pozyskanie kilku linków 😉

Z dużych portali w polskiej sieci z podobnego rozwiązania na pewno korzysta Interia.pl, która dodaje do kopiowanej treści tekst: „Czytaj więcej na http://…”

Czy warto dodawać tekst do kopiowanych fragmentów?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć we własnym zakresie. Przeciwnicy tego zastosowania na pewno wskażą, że doklejanie czegokolwiek do „schowka” przy kopiowaniu z naszej strony jedynie zdenerwuje naszych użytkowników, którzy i tak ostatecznie usuną dodany fragment. Może tak się wydarzyć, ale ostatecznie jeżeli dostarczamy wartościowe treści wydaje mi się, że czytelnicy po prostu to zrozumieją, część linków zostanie usuniętych, a jakiś % linków po prostu zostanie. Mimo wszystko, samo rozwiązanie można zastosować na kilka sposobów:

 • dodanie linka w postaci kodu HTML (raczej odstraszy potencjalnych kopiujących);
 • dodanie „suchego” adres URL konkretnej podstrony, z której kopiowana jest treść – ja skorzystam z tej opcji, która mimo wszystko wywoła aktywny link m.in. na czatach Messengera, WhatsApp, Slack etc., dzięki czemu możemy pozyskać dodatkowy ruch. Samo wystąpienie brandu w sieci może być czynnikiem rankingowym (na podstawie m.in. Backlinko). Niektóre skrypty stron również automatycznie tworzą aktywne linki z adresów URL np. na forach czy komentarzach blogowych:
 • Dodatkowo samo wystąpienie brandu w sieci może być czynnikiem rankingowym (m.in. na podstawie Backlinko).
 • dodanie fragmentu z ostrzeżeniem typu „Treść strony objęta prawami autorskimi, wykorzystywanie bez zgody autorów surowo zabronione”;
 • dodanie czegoś innego co sobie wymyślisz – należy pamiętać o granicy dobrego smaku.

Jak dodać tekst lub link do kopiowanej treści?

Przeszukując sieć za rozwiązaniem, znalazłem kilka dawno nieaktualizowanych wtyczek do WordPressa i kilka rozwiązań za pomocą kodu, które ostatecznie zdecydowałem się połączyć:

Podstawą będzie kod w JavaScript z odpowiedzi z Stack Overflow działający w aktualnych przeglądarkach.

document.addEventListener('copy', (event) => {
 const pagelink = `\n\n Read more at: $ {document.location.href}`;
 event.clipboardData.setData('text', document.getSelection() + pagelink);
 event.preventDefault();
});

Źródło i autor: https://stackoverflow.com/a/4777746 , użytkownik: CronosS

W drugiej zaznaczonej linii należy usunąć spację pomiędzy znakiem dolara a znakiem { – niestety w innej formie WordPress nie pozwolił mi na zamieszczenie tego kodu :). Powyższy kod zadziała niezależnie od silnika, na którym stoi Wasza strona. Zaznaczona linia zawiera dodawany fragment, zmienna zaczynająca się od $ to adres wyświetlanej podstrony.

Aby dodać do kod do mojej strony na WordPressie postanowiłem wykorzystać plik function.php w moim szablonie (jest to standardowy plik w szablonach WordPress), kod należy zamieścić na końcu tego pliku:

function add_copyright_text() {
  if (is_singular()) { ?>
 		<script type='text/javascript'>

		document.addEventListener('copy', (event) => {
		 const pagelink = `\nPrzeczytaj więcej na: \ $ {document.location.href}`;
		 event.clipboardData.setData('text', document.getSelection() + pagelink);
		 event.preventDefault();
		});

		</script>
	<?php
	}
} 
add_action( 'wp_footer', 'add_copyright_text');

Wzorowałem się na WPBeginner.com

Analogicznie należy w zaznaczonej linii usunąć spację pomiędzy znakiem $ i { .
Po skopiowaniu treści z mojego bloga, przy wklejaniu otrzymamy teraz:

--TUTAJ SKOPIOWANY FRAGMENT---

Przeczytaj więcej na: https://zeid.pl/jak-dodac-link-do-kopiowanej-tresci-ze-strony/

Oczywiście jak wcześniej wspomniałem, dodawanym elementem nie musi być wcale link, a może to być jakaś krótka informacja tekstowa o prawach do wykorzystania tekstu.

nv-author-image

Jakub Zeid

Senior SEO Specialist w krakowskiej agencji reklamowej DevaGroup. Magister Informatyki i Ekonometrii, absolwent AGH. Od ponad 10 lat związany z branżą SEO.

4 komentarze do “Jak dodać link do kopiowanej treści ze strony? Dodatkowa treść w schowku”

 1. Niektóre firmy korzystają z rozwiązania, które informują o tym, iż jest to nielegalne, a więc można uniknąć problemów z duplikacją zewnętrzną 🙂

  1. Zdecydowanie nie zalecam blokowania prawego przycisku myszy. Wielu użytkowników korzysta z innych opcji, które on udostępnia i gdy nie mogą z tego skorzystać, mogą zdecydować się na opuszczenie strony. Ostatecznie przed kimś kto bardzo będzie chciał skopiować naszą treść jej nie uchronimy – wykorzysta źródło strony, DevTools, kopie Google lub jeszcze inny sposób by ją uzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *