Przejdź do treści

Content marketing a e-commerce i działania SEO

ecommerce a content marketing seo

Internet oferuje nam różnego rodzaju treści. Ich głównym celem jest trafienie do klienta i zachęcenie do nabycia określonego produktu firmy. Należy pamiętać, że marketing treści stanowi dopełnienie strategii marketingowej sklepu internetowego, jest również niezwykle istotnym elementem SEO.

Pojęcie content marketingu znane jest zapewne marketerom, jeśli trafiłeś tutaj i nie do końca wiesz, co to takiego lub chcesz zgłębić wiedzę na ten temat – artykuł jest dla Ciebie!

Czym właściwie jest content marketing?

Content marketing to strategia marketingowa, polegająca na tworzeniu wartościowych treści w celu pozyskania i utrzymania klientów; to jednostronny przekaz reklamowy skoncentrowany na budowaniu silnych i długoterminowych relacji, wykorzystujący przy tym zaangażowanie osób promujących, jak i ich odbiorców. Duże znaczenie ma także content marketing SEO, który decyduje o pozycjach w wynikach wyszukiwania, dlatego tworząc treści, musimy pamiętać o ich jakości oraz poprawnej optymalizacji, gdyż odpowiednio przygotowane sprawią, że strona internetowa firmy czy sklepu stanie się bardziej widoczna.

Jakie są najpopularniejsze formy content marketingu?

Wielu z nas content marketing kojarzy się z prowadzeniem firmowego bloga, poradników, czy też artykułów sponsorowanych – nic bardziej mylnego, chociaż są one podstawą w kampaniach SEO. Ta gałąź marketingu wykracza dużo dalej! W strategiach contentowych można znaleźć takie oto przykłady formatów:

 • infografiki
 • animacje
 • zdjęcia
 • video
 • webinary
 • ebooki
 • „memy” ^^

Jaki wpływ na e-commerce ma content marketing?

Regularne działania z zakresu marketingu treści umożliwiają zwiększenie sprzedaży. Celami pośrednimi w content marketingu dla sklepów internetowych jest przede wszystkim budowanie stabilnej relacji z odbiorcą m.in. poprzez budowanie wizerunku eksperta, spójność strategii treści marketingowych, zwiększenie świadomości i znajomości marki u odbiorcy, pozyskanie ruchu na stronie, precyzyjne określenie grupy docelowej oraz zwiększanie widoczności i zdobywanie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

content marketing a ecommerce

W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada smartfon oraz komputer, dzięki czemu jesteśmy w stanie w bardzo szybkim czasie wyszukać informacje lub produkt, który nas interesuje. Technologia umożliwiła nam odnalezienie w sieci wszystkiego, czego szukamy. Sklepy oferujące swoim klientom nie tylko zakup produktu, ale także zdobycie wiedzy, mają duże szanse na sprzedaż.

Przemyślane treści marketingowe w sklepie internetowym to istotny element budowania wizerunku marki, dlatego nie można traktować ich w sposób niekompletny. Ważne, by opracować strategię, która uwzględni różnorodne cele i rozmaite grupy odbiorców.

Co z content marketingu warto wykorzystać w e-commerce?

Skupianie się na użyciu tylko jednego formatu sprawi, że nie dotrzemy do odpowiedniej liczby klientów o zróżnicowanych potrzebach. Aby tego uniknąć konieczne będzie zastosowanie dywersyfikacji działań. Poniżej znajdują się przykłady formatów, które warto wdrożyć jako podstawowe elementy content marketingowe przy działaniach SEO:

Artykuł sponsorowany – to jedno z obecnie głównie używanych „narzędzi” SEO do pozyskiwania wartościowych linków, jego zadaniem jest reklamowanie produktów w subtelny sposób; jest także doskonałym pomysłem na promocję firmy, ponieważ pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku marki. Poprzez artykuły sponsorowane zwiększa się również ruch na stronie, dzięki czemu można pozyskać nowych klientów. Najważniejsze jest jednak, aby treść artykułu była ciekawa, natomiast reklama powinna stanowić jedynie dodatek do całej reszty.

Artykuły na firmowym blogu – blog stanowi wielofunkcyjne narzędzie, za pomocą którego możemy wpłynąć na wizerunek firmy, przedstawić informacje poszukiwane przez klientów oraz uświadomić konsumentom ich potrzeby, ponadto przyczynia się do wzrostu sprzedaży oraz ma wpływ na pozycjonowanie. Tematyka artykułów umieszczanych na blogu może być różnorodna – istotne jednak jest, aby treści publikowane były systematycznie i kierowane do określonego grona odbiorców.

Opisy produktów i kategorii – głównym zadaniem opisów produktów jest pomoc w pozycjonowaniu oraz informowanie klientów. Konsument zaznajamia się z opisem, aby móc pozyskać jak najwięcej wiadomości na temat danego produktu, który ma zamiar kupić. W przypadku, gdy opis zostanie wykonany w sposób rzetelny i wyczerpujący, nie będzie konieczności kontaktowania się z obsługą klienta w celu uzyskania dodatkowych informacji – wpłynie to pozytywnie na wizerunek firmy. Należy pamiętać, że oprócz użytkowników content „czytają” również roboty 🙂

Co jeszcze warto wykorzystać, niekoniecznie do SEO?

Newsletter – ta wiadomość mailowa wysyłana regularnie do danej grupy odbiorców przez firmę zapewnia kontakt z klientami, wzmacnia wizerunek firmy oraz przedstawia ofertę sklepu.

Tutoriale i testy video – recenzje, instrukcje użytkowania, tutoriale np. makijaży, video z unboxingu produktu, porównania produktów sprawiają, że konsument ma świadomość tego, co kupuje. Oglądając video przedstawiające dany produkt, klient szybciej uzyska informacje na jego temat, niż czytając artykuł. Produkt zareklamowany w ten sposób sprawia, że jest on bardziej wiarygodny dla konsumenta.

E-booki – najczęściej przyjmują one formę poradników, powiązanych tematycznie z profilem sklepu. Stanowią one zachętę do zapisania się do newslettera lub gratis do zakupów, co niewątpliwie wpływa na fakt, że klient czuje się wyróżniony.

Przepis na wartościowy content

Warto pamiętać o SEO już na etapie tworzenia konspektu dla artykułu, oczywiście dobrze jest wykorzystać pomoc np. konsultanta SEO lub agencji, która opiekuje się naszą kampanią pozycjonowania.

Musimy pamiętać, że niektórzy seowcy nieco inaczej myślą o wartościowym contencie – czasami zdarza im się zapominać, że musi być on również wartościowy dla czytelników, a nie tylko spełniać odpowiednie wymogi SEO wynikające z analizy obecnych SERPów – wartościowy content dla czytelnika również docelowo może wpłynąć na poprawę pozycji (wpływ czynników behawioralnych na SEO).

Czym jest wartościowy content? Co zrobić, żeby konsument zainteresował się ofertą Twojego sklepu internetowego? Punkt wyjścia stanowi klient – to on jest docelowym odbiorcą treści, dlatego jego uwaga powinna być skupiona właśnie na niej. 

Wnikliwa strategia content marketingowa pozwoli nam na analizę konkurencji, profilu konsumenta oraz określenie rynku docelowego. Treści, które publikujemy powinny określać cel – chodzi o to, by na początku naszej pracy zdefiniować efekt, którego oczekujemy od contentu, jaki chcemy stworzyć. Takie działanie sprawi, że w prostszy sposób przygotujemy kreatywny materiał, a jego wyniki będziemy mogli mierzyć po jego publikacji.

zakupy internetowe e commerce a seo content marketing

Ważnym aspektem jest także rozróżnienie potrzeb konsumenta: innych informacji będzie potrzebować osoba, która rozpoczyna kurs wizażu, a odrębnych profesjonalna wizażystka. Mimo, że obie chcą zakupić akcesoria kosmetyczne lub kosmetyki, dla każdej z nich należy przygotować inne treści, stąd istotne jest dopasowanie do etapu lejka zakupowego, na którym znajduje się klient. 

Lejek zakupowy można podzielić na 4 etapy: poznanie problemu, szukanie rozwiązań, przemyślenie zakupu, a następnie dokonanie go. Poniżej znajdują się przykłady dopasowanie contentu do etapu w lejku:

 • poznanie problemu – wpis na blogu: Pierwsze kroki w makijażu/ Jak wykonać makijaż?
 • szukanie rozwiązań – materiał video: Tutorial dla początkującej makijażystki – wpis na blogu: Sposób na łatwy makijaż,
 • przemyślenie zakupu – wpis na blogu: Dobre i tanie kosmetyki, które musisz znać!
 • zakup – raport branżowy czy np. historie klientów.

Kolejną ważna kwestią tworzenia contentu, tak by spełniał swoją rolę jest niesienie pomocy klientom. Mamy tu na myśli udzielanie wyjaśnień, co do ich wątpliwości. Odpowiedzi na pytania zadawane przez klientów można znaleźć w mailach do biura obsługi lub na facebookowych grupach tematycznych, czy też na forach.

Najważniejsze jednak to trzymać się zasad! Artykuł powinien być napisany w sposób wyczerpujący temat, natomiast należy unikać niepotrzebnych dygresji, których nasz klient nie ma czasu i ochoty czytać. Konieczne jest umieszczanie odpowiednich fraz kluczowych, które wspomogą pozycjonowanie. Aby treści, były przyjemne dla oka odbiorcy, musimy je sformatować, tak by były czytelne i nieskomplikowane w odbiorze. Content powinien być dostosowany do odbiorcy, co oznacza, że używanie żargonu niekoniecznie będzie mile widziane, jeśli oczywiście oferta nie jest kierowana do specjalistów z danej branży. Najlepiej stosować krótkie zdania i proste słowa. Warto pamiętać, że wiedza, którą posiadamy i która wydaje nam się oczywista, wcale nie musi być taka dla ogółu.

Jakub Zeid

Jakub Zeid

Senior SEO Specialist w krakowskiej agencji reklamowej DevaGroup. Magister Informatyki i Ekonometrii, absolwent AGH. Od ponad 10 lat związany z branżą SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *